YTONG ÉPÍTÉSI RENDSZEREK

A VILÁG ELSŐ MÁRKÁZOTT ÉPÍTŐANYAGA

Az Ytong építési rendszerek a közelmúltban elég erőteljes fókuszt kapott a mi életünkben is, mégpedig egy közeli barát tervezett építkezése kapcsán. Hónapokon át ötletelve, tervezgetve, és rengeteg lehetőséget számításba véve, mára egyre inkább úgy tűnik, hogy a világ első márkanévvel ellátott építőipari terméke, az Ytong lesz az építkezés befutója.

A márka egy nálunk is jól ismert, és már évtizedek óta bizonyított brand, azt az egyedülálló érdekességet azonban nagyon kevesen tudják róla, hogy a több mint 100 évvel ezelőtt, 1900-ban Svédországban kifejlesztett Ytong, a világ első márkanévvel ellátott építőipari terméke…

ENERGIAHATÉKONYSÁG A PÓRUSOKBA ZÁRT LEVEGŐNEK KÖSZÖNHETŐEN

Három természetes ásványi anyag: kvarchomok, mész és víz…   ezek alkotják a mesterségesen előállított kőzetet, az Ytongot, mely rendkívüli módon hasonlít a természetben is megtalálható egyik leggyakoribb kőzetfajtához, a mészkőhöz.

Tisztán ásványi alapanyagokból készül, így semmilyen káros hatása nincs a környezetre, ráadásul homogén anyagszerkezetének köszönhetően kiváló hangszigetelési és rendkívüli hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkezik

Nagyon egyszerű, könnyű, és speciális szerszámok nélküli megmunkálásának köszönhetően hatékonyan lerövidíti az építési időt.

AZ YTONG 6 LEGFONTOSABB TULAJDONSÁGA

Kimagasló hőszigetelés

Az Ytong falazóelem „a tér minden irányában” egyformán és kiválóan hőszigetel, így tökéltes védelmet nyújt a 3 leggyakoribb probléma:

– a hőhíd
– a páralecsapódás
– és a penészedés ellen.

További értékes tulajdonsága, hogy akár kiegészítő hőszigetelés nélkül is alacsony a hőveszteséget biztosít.

Hangszigetelés

Az Ytong anyagszerkezetéből adódóan lényegesen jobb hangszigetelő képességgel  rendelkezik, mint más üreges falrendszerek.
Ráadásul az üreges falrendszerekre  kiegészítő hőszigetelés is kerül,
ami negatívan befolyásolja
a fal eredeti hanggátlási tulajdonságait.

Tűzállóság

Az Ytong kiemelten fontos tulajdonságai közé tartozik, hogy nem éghető anyag, vagyis egy tűz esetén nem rongálódik,
így a lakás biztonsága és értékvédelme szempontjából is
kiválóan teljesít.

Tartósság

Az Ytong falak értékes  attribútuma a vízállóság, vagyis hogy szilárdsága nedvesség hatására nem változik.
Egy véletlen beázás esetén sem szenved károsodást, nagyon rövid időn belül kiszárad
Anyagszerkezetéből fakadóan nem képes jelentős vízfelvételre, így építés közben sem igényel különösebb
védelmet az időjárás viszontagságaival szemben.

Egyszerű vezetékezhetőség

A gépészeti és elektromos szerelvények elhelyezése a falban,
végtelen egyszerűek, gyorsak, és felesleges roncsolódás illetve szemét keletkezése nélkül alakíthatóak ki.
Ebből adódóan a vezetékek eltüntetése illetve a fal felületének javítása, visszaállítása minimális munkát igényel.

Környezettudatos

Az Ytong falazóelemei a gyártás és felhasználás során is
minimális terhelést jelentenek a környezetre.
Építésükkor alig keletkezik szemét,
ami mind építtetői, mind ökológiai szempontból
komoly jelentőséggel bír.

MIT KELL MÉG TUDNI  YTONG FALAZÓKRÓL?

– Azonos falvastagság mellett némi plusz hőszigetelést nyerünk, hisz az Ytong szerkezetéből adódóan is szigetel. Azt azért tudni kell egy 30 cm -es Ytong ugyanúgy igényli a külső szigetelést, mint egy 30 cm-es téglafal, a különbség a szigetelés vastagságában rejlik – az Ytong javára – ami ugye anyagi megtakarítást jelent.

– A pontosan (függő, derékszög…) épített Ytong falazatot belül nem kell vakolni, ezzel időt és pénzt is nyerünk!
Mivel nincs vakolat – nincs hosszú száradási, kivárási idő sem. Azzal pedig, hogy a precízen elkészült falakat belülről csupán behálózni és ragasztóval behúzni kell (az egyenetlenül felhúzott téglafalak vakolási vastagságától függően) akár 3000 Ft megtakarítás is elérhető négyzetméterenként.

– Szintént pénz takaríthatunk meg a villanyszerelési és gépészeti vezetékezéssekkel is. Az Ytong falban a munka olyan, mint késsel a vajba hatolni, ráadásul mindezt pontosan, precízen, tisztán, „alig” törmelék keletkezésével.

– Fontos, a tervezőnek tudnia kell, hogy Ytongból fogunk építkezni, mert vannak olyan szempontok, amikre figyelni kell a tervezés során!
Ha csak nem az Ytong speciális, előregyártott vasalt teherhordó áthidalói és un. álló falpallói mellett döntünk, akkor a statikai tervezés olyan, a sarkokra helyezendő vasbeton oszlopokat és nyílászárók felé kerülő áthidalókat fog kiírni, melyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni!

– A gerendák nem kerülhetnek közvetlenül az Ytong falra, mivel benyomódnak annak anyagába. Vagyis szükséges egy hagyományos betonkoszorú, ami körben leveszi a terhelést az Yton felületéről.

KELL, VAGY NEM KELL HŐSZIGETELNI AZ YTONG TÉGLÁBÓL ÉÜLT HÁZAKAT?

Nos, kel is, meg nem is…

Hasonlóan pl a Porotherm téglákhoz, ahogy annak is vannak olyan fajtái amik külső szigeteléssel és nélküle is építhetők, úgy az Ytongnál is ugyan ez a helyzet. Vannak olyan típusú téglái amikhez szükséges és vannak, amikhez már nem kell külső szigetelést felhelyezni.

Az Ytong téglák 30 cm, 37,5 cm és 50 cm vastagságban kaphatók

30cm-es falvastagság:

Szigetelni kell, amihez lehetőleg ne polisztirol vagy EPS szigetelést alkalmazzunk, hanem kőzetgyapotot, mert utóbbi mellett megmarad az Yton értékes tulajdonsága, a falazat természetes szellőzése és páradiffúziója. Vagyis nem dunsztoljuk be a házat utólag, ha az anyag természete ezt eleve kizárná.

37,5 cm-es falvastagság

Külső szigetelés nélkül is hozza az előírásnak megfelelő előírásokat és paramétereket

50 cm-es falvastagság

Ez a vastagságú Ytong falazat amellett, hogy nem igényel külső szigetelést már majdnem passzívházak hőszigetelési értékét adja.

Információk  |  Lambda Systeme Kft

FORGALMAZÓ

LAMBDA SYSTEME

Iroda és bemutatóterem:

1106 Budapest, Akna u. 2-4.
Telefon: +36 1 433 0500
Email: lambda@lambda.hu

www.lambda.hu